Rodinné šachy

„Hrajme šachy s rodiči, dědou, strýcem…“

fotografie z akce najdete zde: rodinné šachy

Zájem o šachy na ZŠ Kaplického je opravdu velký, 5 kroužků šachů různé úrovně navštěvuje dohromady 36 dětí, které se dílem šachy  učí nebo se už naučily od svých nejbližších. A to byla právě ta inspirace pro konání zbrusu nové soutěže pro děti i jejich nejbližší – tatínky, maminky, strýce, kterou ředitel školy, Mgr. Pavel Zeroník, ve spolupráci s trenérem šachu 3.třídy Mgr. Pavlem  Římovský dne 30.1.2017 v prostorách školy uspořádali.

Malí šachisté i jejich rodiče či příbuzní  bojovali jako „rodinné“  dvoučlenné družstvo – do konečného výsledku se jim počítal součet bodů  obou.

Celá akce byla výborně připravena v jedné ze tříd ZŠ Kaplického a za odborné spolupráce

trenéra a rozhodčího 3. třídy Tomáše Trejbala  se 5ti – kolový turnaj s časovým limitem

2 x 10 minut  svižně  odvíjel, ovšem za urputných bojů nejen těch nejmladších, ale i těch starších.

Zatímco  mladí adepti šachu hráli s šachovými  hodinami, rodiče si vystačili bez nich, a tak

se občas musela pozice odhadovat. Ale to  nebránilo  dobré náladě a dalšímu  šachovému nasazení.

V každém případě skvělá příležitost pro rodiče,  aby se poznali navzájem a aby i poznali, kde a za jakých podmínek jejich potomek na škole  trénuje šachy.

Mladí fandili svým rodičů /občas se také snažili poradit/ a  rodiče zase neskrývali nadšení

a hrdost na své syny, kteří tvrdě o své místo v tabulce bojovali. Málem bych zapomněl i na nejmladší a jedinou šachistku, Adélku Červovou, která se zúčastnila  turnaje se svou maminkou. A i když by si přála lepší umístění, odměnu za své šachové výkony tak, jako všichni ostatní, také obdržela.

Dobrou náladu po celou dobu turnaje  také udržovala  MArcela Jirásková svým občerstvovacím servisem,  především svou vynikající bábovkou.

A tak, když se po 2 a půl hodinách šachových  bojů dospěl turnaj k vyhlášení výsledků,

mohla se z prvního místa  mezi pokročilými šachisty těšit rodina  Maršíkova, otec Jan a syn Matěj, druhou příčku obsadila  rodina Jiráskova, otec Pavel a syn Oskar a třetí místo  obsadila druhá část rodiny Maršíkových, maminka Kateřina a syn Ondřej.

Mezi začínajícími šachisty si nejlépe vedla rodina  složená z žáka Ondřeje Malfy a jeho strýce Josefa Mencla, druhé místo obsadila rodina Macháčkova, otec Pavel a syn Jakub, na třetím místě skončila rodina Doležalova, otec  Petr a Lukáš.

Bohaté odměny pro vítěze i poražené, o které se společně postaral ředitel školy  a zástupce odd. Slávie J.Šlechta/ upomínkové předměty, atd./ ,  byly  rozdány.

Turnaj skončil, ale z rozhodnutí ředitele školy Pavla Zeroníka a po dohodě s trenérem šachu  P. Římovským bude ZŠ Kaplického v podobných akcích pokračovat, a to nejen proto, že na všech účastněných byla viditelná spokojenost, ale především proto, že hraní šachů  může sdružovat všechny zájemce bez ohledu na věk a zkušenost, a  že tak může přispívat k těm správným mezigeneračním kontaktům, ale i novým kontaktům mezi školami navzájem. A o to se tato nová originální akce „ Hrajme šachy s rodiči, dědou, strýcem …. „  snaží.

Výsledková listina – kategorie zač.

Pořadí Jméno                                                                 Body               BUCH.               Celkem

1. místo Malafa Ondřej/Mencl Josef                           2,5+4                     23                            6,5
  2. místo Macháček Jakub/Macháček Pavel                 2 + 3                     20                             5
  3. místo Doležal Lukáš/Doležal Petr                          3 + 1,5                      27                           4,5