PRVNÍ POMOC NA ZŠ KAPLICKÉHO

Žáky osmých tříd Základní školy Kaplického navštívili studenti Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy v Liberci 30. 5. 2023. Na několika stanovištích ukazovali, jak postupovat při ošetření určitých zranění.

U prvního stanoviště si žáci vyzkoušeli resuscitaci na resuscitačních figurínách a byli poučeni o správné frekvenci, hloubce a době, po kterou by měli resuscitaci provádět.

Druhé stanoviště zahrnovalo žilní krvácení, kde si všichni vyzkoušeli, jak ošetřit simulované zranění a jak postupovat pokud narazíme na člověka v takto závažné situaci.

Třetí stanoviště bylo o tepenném krvácení. Všichni žáci si zde opět na simulovaném zranění vyzkoušeli, jak ho ošetřit a jak postupovat při první pomoci. Na simulovaném zranění byla znázorněna i tekoucí krev, kterou bylo potřeba zastavit a žáci tak museli rozhodovat, jak pevně obvaz uvážou, aby nezpůsobili příliš velkou bolest, ale zároveň zastavili krvácení.

Na čtvrtém stanovišti studenti mluvili o otevřených zlomeninách, u pátého pak jak se zachovat, když někdo upadne do bezvědomí a šesté stanoviště žáky seznamovalo s tím, jak používat aplikaci Záchranka, jaké informace jsou potřeba sdělit dispečerovi při volání na záchrannou službu, o vlastních zkušenostech žáků a jak se v takové situaci zachovali.

Celý program hodnotím nejen jako velice zdařilý, ale především užitečný, protože nikdy nevíte, kdy se vám tyto znalosti a především praktické dovednosti mohou hodit.

Za ZŠ Kaplického Jakub Strejc (VIII. A)

FOTOGALERIE: https://photos.app.goo.gl/aZZhY4yXAaTNJCFU9