Dne 27. února proběhl celoškolní projektový den se zaměřením na environmentální výchovu. Projekt souvisel se zapojením naší školy do mezinárodního projektu Ekoškola, do kterého je naše škola již přes rok zapojena.

Členové školního Ekotýmu dlouhodobě pracují na zlepšení přístupu školy k životnímu prostředí a nyní nastal čas seznámit s výsledky své práce i ostatní žáky a zároveň je vyzvat ke spolupráci, aby všichni ve škole táhli za jeden provaz na cestě k ekologičtějšímu provozu školy.

Ústředním tématem projektového dne byla voda – její původ, význam pro každodenní život nebo možnosti, jak vodu šetřit. Toto téma nebylo vybráno náhodou, protože jedním z cílů našeho Ekotýmu bylo zlepšit šetření energiemi na škole. Do tohoto záslužného úkolu se zapojily všechny třídy na škole a každá z nich v minulých týdnech opatřila příslušná místa vlastnoručně vyrobenými značkami, které nabádají k zhasínání světel a utahování kohoutků.

Během projektového dne se žáci dozvěděli odkud v našem městě pochází voda z kohoutku a jakou cestu musí urazit, než k nám doteče. Na druhém stupni nechyběla velmi poučná diskuze o výhodách a nevýhodách balené vody nebo počítání spotřeby vody v domácnostech. Nejstarší žáci z 8. a 9. ročníku navíc četli odborné články o problémech vody ve světě a následovně prezentovali své nově nabyté znalosti ostatním spolužákům.

Všechny třídy  na závěr vytvořily ekologický slib třídy, který se zavázaly dodržovat.  Jednotlivé sliby tříd budou sloužit jako základ pro vytvoření celoškolního Ekokodexu – tedy celoškolních pravidel o chování žáků ve vztahu k životnímu prostředí.

Rád bych všem žákům poděkoval za jejich spolupráci na všech aktivitách, které ve škole probíhají a pomáhají chránit životní prostředí.

Členové Ekotýmu diskutovali se zastupiteli města

Žáci ZŠ Kaplického se  20. 3. 2014 zúčastnili veřejné diskuze zaměřené na aktuální otázky městské části Doubí. Diskuze probíhala v Doubí v hotelu Pytloun od 18h. Daniel Klos a Tomáš Tvrzník ze 7. ročníku na setkání reprezentovali školní Ekotým, který se na škole i mimo ni snaží  pozitivním způsobem ovlivnit životní prostředí.

Žáci během diskuze prezentovali návrhy týkající se zlepšení životního prostředí v Doubí. Tyto návrhy vznikly na základě diskuze jednotlivých tříd školy. Žáci nejčastěji zmiňovali úpravu dětského hřiště, nevyhovující zázemí zastávky MHD nebo navrhovali vznik nových záhonů s okrasnými květinami. Za své návrhy žáci sklidili od posluchačů potlesk. Potom dále pozorně naslouchali diskuzi ostatních spoluobčanů.

Během setkání došlo k výměně kontaktů mezi školou, zastupiteli města a občanským sdružením hájícím zájmy Doubí, a tak je zde naděje, že škola se zmíněnými stranami naváže v budoucnu užší spolupráci a pokusí se pozitivním způsobem ovlivnit samotné okolí školy.