7. 11. se slaví mezinárodní den Ekoškol. ZŠ Kaplického toho využila a uspořádala pro své žáky projektové vyučování na téma Šetrný spotřebitel. Úkoly byly rozděleny podle věku žáků. Ti nejmenší si se svými učiteli povídali o tom, co všechno se musí stát, aby si mohli z domu přinést svačinu. Naučili se tak, za pomoci obrázků, sestavit výrobní řetězec. Starší žáci se seznamovali s pojmy, jako je hliník nebo tantal. Dále se dozvěděli zajímavé informace o kávě a palmovém oleji. Žáci byli pro práci rozděleni do skupin, v nichž si předávali nejrůznější informace o jednotlivých surovinách. Další aktivitou bylo poznání značek ekologických produktů. Nyní už všichni vědí, co znamená například Fair Trade a jaké podmínky musí splňovat ekologicky šetrný výrobek.

V rámci projektového vyučování proběhla ve školní jídelně také ochutnávka zdravé stravy. S pomocí žáků a jejich rodičů jsme v jídelně vytvořili zdravý bufet, kde mohli ostatní žáci ochutnávat různé druhy pomazánek, zdravých sušenek, ovocných a zeleninových salátů. Největší úspěch měly smoothie koktejly. Zájem dětí předčil naše očekávání a vše, co jsme připravili, se také snědlo – ve shodě s tématem Šetrný spotřebitel J.

Toto téma pro nás ještě neskončilo. Na jaře proběhne druhá část projektového vyučování. Tentokrát se zaměříme na módu a zkusíme z našich žáků udělat ekoškoláky.

Mgr. Lucie Bartošová