VII. A navštívila v rámci kariérového poradenství Malé divadlo F. X. Šaldy. Zde nás čekal výlet do světa divadla tak trochu z druhé strany. A to doslova, protože již při vchodu jsme využili služebního vchodu do divadla. Po přivítání jsme hned zamířili do zkušebny operního sboru, kde jsme se stručně seznámili s historií libereckého divadla, s osobností F. X. Šaldy a také s řadou významných umělců, kteří zdejším divadlem prošli.

Následně jsme se po schodech odebrali do třetího patra, kde jsme měli možnost si prohlédnout zkušebnu  orchestru, zkušebnu baletu i dramatu. Pak již naše kroky zamířily do hlediště, kde jsme se dozvěděli, co všechno obnáší nasvícení jeviště a jak různě může být scéna nasvícena. Podívali jsme se i na plošinu, kde jsou umístěny reflektory pro scénické nasvícení a pak i přímo do osvětlovačova paláce, tedy do místnosti, odkud osvětlovač pracuje během představení. Zároveň jsme si vyzkoušeli nasvícení jeviště na vlastní kůži. Vedle práce osvětlovače jsme se seznámili i s prací zvukaře a s podrobnostmi nahrávacího procesu a tvorbou zvukového podkladu pro představení, podívali jsme se i do nahrávací místnůstky, kde se nahrává mluvené slovo.

Další zastávkou byla vlásenkárna, kde paní vlásenkářky tvoří všemožné účesy, příčesky, paruky, ale i pleše pro všechna divadelní představení. Vyzkoušeli jsme si, jaké to je tvořit paruku, na dotek jsme si vyzkoušeli i rozdíl mezi parukou z umělých vlasů a parukou z vlasů lidských. Krátce jsme byli obeznámeni s historií řemesla.

Vzhledem k tomu, že se jednalo o exkurzi v rámci kariérového poradenství, zjistili jsme i to, jakou školu je třeba studovat, chceme-li se stát osvětlovačem, zvukařem či vlásenkářem.

Na závěr jsme se ještě podívali na jeviště, osahali jsme si kulisy, které byly připraveny na generální zkoušku před večerním představením Srnky.

V příštím týdnu nás čeká exkurze do dílen, kde se právě divadelní kulisy vyrábějí. Jsme velmi zvědaví…

IMG_1821IMG_1820IMG_1792IMG_1815IMG_1816IMG_1823IMG_1808IMG_1818IMG_1829IMG_1804IMG_1814IMG_1802IMG_1796IMG_1817IMG_1809IMG_1801IMG_1795IMG_1800IMG_1824