První vaření

Ve středu 6.10. kolem 15. hodiny se lidem jdoucím po škole mohl naskytnout nevídaný pohled. Ve školní jídelně se pohybovalo několik podezřelých jedinců ve zvláštních kostýmech. Nebyli to ufoni, ani neprobíhal maškarní ples, ale měli jsme první opravdu pracovní schůzku kroužku vaření a byli jsme oblečeni do slušivých zástěrek.

Téma prvního setkání bylo jasné – je podzim, sklízejí se jablíčka, takže volba padla na štrúdl.

Všichni se do práce pustili s velkou chutí, někteří až tak, že se hned v prvních minutách práce s moukou podobali sněhulákům. Krájeli jsme jablka, váleli těsto jako o život. Víte, že správné těsto má být tak tenké, že se přes něj dají číst noviny? My jsme nic ke čtení neměli, takže jsme to nepřeháněli, ale i tak se všem podařilo vyválet tvar více či méně připomínající obdélník. Těsto jsme pak plnili jablky, hrozinkami, sypali cukrem a skořicí a pak začala zajímavá fáze – složení nebo možná spíš zamotání těsta do šišek. Je zvláštní, jak moc různé tvary a velikosti se dají vytvořit ze stejně velkých kousků těsta. 🙂

No a chvíle, kdy se naše výtvory pekly, jsme využili nejen pro mytí nádobí a úklid, ale i k zábavě – školní kuchyní se proháněl vláček z kuchtíků, kteří prožili dvě hodiny plné nejen práce, ale snad i legrace. No a nakonec jsme si odnesli domů naše vlastnoručně a s láskou vyrobené štrúdlíky a snad i chutnaly.

Moc děkujeme rodině Aničky Zadinové za jablíčka a vedoucí školní jídelny za odborný dohled.

 

Jana Pospíšilová