Výměnná spolupráce s žáky z Lubinu

Výměnná spolupráce s žáky z Lubinu

První čtvrtek v květnu naši školu navštívila skupina žáků z polské školy v Lubinu. Před desátou hodinou dorazilo na ZŠ Kaplického 13 žáků ve věku 14 až 16 let s dvoučlenným pedagogickým doprovodem. Po krátkém občerstvení jsme se společně s 11 vybranými žáky ze 6., 7. a 8. třídy přesunuli do učebny, kde byla pro žáky připravená společná práce, jejíž podkladem bylo speciální trojjazyčné číslo školního časopisu Náš Kapličák. Žáci pracovali ve čtyř až pětičlenných skupinkách namíchaných z českých a polských žáků, aby se mohli vzájemně seznámit a na připravených úkolech spolupracovat.

IMG_2014IMG_2013IMG_2012IMG_2015Poté co žáci vyluštili tajenku, která jim prozrazovala odpolední program – výlet na Ještěd – jsme se přesunuli na oběd, kde pro nás paní kuchařky připravili lasagne. To se dětem z Polska očividně velmi zamlouvalo. Následně jsme se za pomoci jejich osobního autobusu přesunuli hromadně do Horního Hanychova, odkud jsme jeli lanovkou na Ještěd. Už samotná jízda byla zjevně silným zážitkem pro velkou část účastníků. Nahoře jsme se pak kochali úžasným výhledem a skvělým počasím, které navzdory předpovědím vyšlo na jedničku.

IMG_2023IMG_2026IMG_2040IMG_2046IMG_2062IMG_2058IMG_2066_panoramaIMG_2077Po několika sériích společného focení jsme se dali na cestu dolů přes Pláně, jakožto hezčí a fotogeničtější variantu cesty zpět k autobusu. Cesta se nakonec ukázala být poměrně dlouhá a pro netrénované i náročná, takže všichni jsme dole uvítali pohodlný mikrobus, který nás odvezl zpět do školy.

IMG_2083IMG_2096IMG_2099V jídelně nás čekalo už pouze drobné občerstvení, předání pamětních listů o absolvování společného odpoledního programu na Ještědu a vzájemné rozloučení. Ve čtyři hodiny odpoledne už skupina z Lubinu seděla v mikrobusu a vyrážela na 2,5hodinovou cestu zpět domů.

Celkově vzato se druhá polovina výměnné akce s polskou školou v Lubinu výjimečně povedla. Časový plán vyšel do poslední minuty, počasí perfektní, žáci spokojeni, pedagogický dozor také spokojený, nové kontakty navázány a příslib pro pokračující spolupráci značný. Příště snad jedině protáhnout výměnný pobyt na 2 až 3 dny, neboť za 6 hodin se mnoho stihnout nedá.

M. Strnad

2018-03-06T19:25:49+00:00 Březen 6, 2018|Nezařazené, Třída 8.A, Třída 9.A|