Ve středu 15. června jsme se zúčastnili slavnostního předávání mezinárodního titulu Ekoškola ve Valdštejnském paláci Senátu Parlamentu České republiky společně s dalšími bezmála 60 školami. Letos úplně poprvé zavítalo na ceremoniál kromě základních a středních škol, také 13 škol mateřských. Po celý den byl připraven bohatý program včetně prohlídky Valdštejnského paláce, účasti na zasedání Senátu Parlamentu či plavba parníkem po Vltavě. A proč usilovat o titul Ekoškola? Jedná se o mezinárodní vzdělávací program, který si klade za cíl, aby žáci zlepšili životní prostředí nejen ve škole a doma, ale také v blízkém okolí, dále aby snižovali ekologický dopad školy a svého jednání. Žáci, pod vedením koordinátora, založili školní Ekotým, poté analyzovali ekologický stav školy, plánovali opatření, která v průběhu školního roku budou realizovat a sepsali pravidla programu tzv. Ekokodex. Následovalo monitorování a vyhodnocování aktivit. V programu nebyli aktivní jen žáci, ale také učitelé, kteří průběžně do vyučování zařazovali témata Ekoškoly např. odpady, voda,  energie, doprava, biodiverzita aj. Na závěr snažení dorazila auditorská návštěva, která zhodnotila všech 7 kroků programu a my jen netrpělivě čekali, zda titul obhájíme. Jsme na sebe velice pyšní, neboť titul jsme získali již podruhé za sebou. Tímto děkujeme všem žákům, učitelům a rodičům, neboť bez jejich usilovné práce bychom úspěchu nedosáhli a především jsme se utvrdili v tom, že jdeme správnou cestou, která dává smysl.

ZŠ Kaplického

Senát

 

Mgr. Zdeňka Vítová, zástupce ředitele, ZŠ Liberec, Kaplického 364