Máme za sebou první rok. Na svých schůzkách jsme se zabývali poznatky o planetách, ale o vzdálených hvězdách vyskytujících se ve známých souhvězdích. Pozornost jsme také věnovali nejnovějším technickým úspěchům lidstva při poznávání vesmíru, které zvláště v posledních letech nabraly velký pokrok.

Chtěl bych tímto pozvat k účasti na kroužku ve školním roce 2022/23. Máme zájem o zvídavé kluky a holky, kteří se také sami umí zajímat a přicházejí se svými poznatky, aby se s nimi podělili s ostatními. Rozvíjíme také dovednosti na školním dalekohledu SKY-WATCHER DOBSON 10” FLEXTUBE 254/1200 mm (NEWTON) a učíme se ho také použít s online aplikacemi. Z nich nejznámější je Stellarium.

V září se zúčastníme mezinárodního projektu Eratosthenes Experiment

V krátkosti vysvětlím podstatu účasti. Po registraci se školy po celém světě registrují k účasti a následně si dvě školy, pokud možno poblíž stejného poledníku, vytvoří partnerský vztah. Veškeré úsilí směřuje k experimentu, který proběhne online 23. září 2022 v době podzimní rovnodennosti. Podstatou experimentu je změření délky stínu metrové tyče v pravé poledne. Následným výpočtem za použití geometrických znalostí dospějeme k výpočtu úhlu, který odpovídá zeměpisné šířce naší polohy. Porovnáním s výpočtem partnerské školy zjistíme vzdálenost mezi námi. 

Experiment vychází z měření a výpočtu, který provedl Eratosthenes, řecký matematik, astronom a nejvýznamnější řecký geograf antického Řecka. Tento správce alexandrijské knihovny položil před více než 2000 lety základ k dnešnímu systému používání zeměpisných souřadnic a jako první stanovil poměrně přesně obvod Země. Jeho výpočet 40 000 km byl jen nepatrně odlišný od dnešního poledníkového rozměru 40 007,86 km. Na přiloženém obrázku je vše názorně vysvětleno. Můžete mi také napsat návrh výpočtu, který byste použili vy.

Zájemci o práci v astronomickém kroužku se mohou hlásit u mě osobně nebo pište na můj email flegl@zs-kaplickeho.cz. Scházet se budeme v pátek po 13:30 hodin v učebně přírodních věd. 

Mgr. Ladislav Flegl, učitel zeměpisu